Aşure

Olayın manevi boyutunu pek önemsemiyorum, direkt gastronomik bir bakış açısıyla yaklaşacağım :) Hurafelere inanıyorsanız zaten dolu yazı var bununla ilgili açıp okuyabileceğiniz. İlkokul bilgimden hatırladığım, ilk ortaya çıkışı Nuh’un, tufandan kurtulmasıyla gemide erzak kalmaması neticesi gemidekilerden ellerinde ne varsa ortaya koymasını istemesine dayanıyor. Bugünkü formuna nasıl ulaştı, ne evrimler geçirdi kim bilir? Ayrıca gemide o dönemde birinin yanında şeker olma ihtimali zaten yok, yani başlangıçta(?) aşure, belki değil, yüksek ihtimalle tatlı bile değildi :) Alevi kültüründe halihazırda, aşurenin tatlı olarak değil, tuzlu yapılıp servis edildiğini de biliyoruz.

https://www.flickr.com/photos/pasaninyeri/390952563/in/photolist-4rk236-hvz49U-5T29F8-AxJzr-5PrqL6-94ECA2-94ZBpU-4UegZk-94gTHa-yw2g8-AxZQX-zwY3L-7rPHBB-F3R4y-5CG9it-9agxYs-aPdBiK-53EgmZ-aRS9Mn/
https://www.flickr.com/photos/pasaninyeri/390952563/in/photolist-4rk236-hvz49U-5T29F8-AxJzr-5PrqL6-94ECA2-94ZBpU-4UegZk-94gTHa-yw2g8-AxZQX-zwY3L-7rPHBB-F3R4y-5CG9it-9agxYs-aPdBiK-53EgmZ-aRS9Mn/

Kimi inanışa göre en az 7 malzemeyle yapılması gerekirken, kimine göre aşurenin kelime anlamı olan “onuncu” dan mütevellit en az 10 malzeme olması gerekiyor aşurede. Bu 10 sayısı da Aşure günü olarak belirlenmiş Muharrem ayının 10’u. Bu malzemelerin hiçbirinin hayvansal gıda olmaması gerektiği de bir diğer yazılı olmayan kural. Maneviyatını güçlendirmek amaçlı, içeriğinde şiddete ve kana dair hiç bir öğe barındırmasın denmiş. Müslümanlıkla, şiddet ve kanın birlikte anılmıyor oluşu yalnızca aşure için geçerli sanırım.

Mutfakla olan münasebetim ve kendisine olan merakım çok da azımsanacak düzeyde değil. Bu yüzden diyebilirim ki tatlı olan aşurenin içine koyabilecekleriniz tamamen sizin hayalgücünüze ve damak zevkinize kalmış. Ana maddeler; buğday, fasulye ve nohut etrafında geçiyor hikayemiz. Ana madde diyorum, çünkü bunların haşlandığı suyun içinde pişiyor tatlı. İçlerindeki nişasta da kıvamlı olmasını sağlıyor. Sonra içini ister kuru meyveyle doldur, ister fındık, fıstık, ister taze meyve. Şu olmazsa aşure olmaz diye bir şey yok yani. Tabii burada işin ekonomik boyutu devreye giriyor, bütçeye göre çeşitli varyasyonlar ortaya çıkıyor. Ama şimdi doğruya doğru, şekerli bir buğday bulamacını da kimse yemek istemez. :)

Servis edilme esnasında üstüne konacaklar da tamamen isteğe bağlı olmalı (nar,tarçın, fındık,fıstık,ceviz). O yüzden bana biri aşure getirecekse, üzerine bir şey koymadan getirsin, ben hallederim gerisini.

Teşekürler. :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *