Dinlen-ce

Müzik çok acayip bi şey. O an kendi ruh haline uygun müziği seçmek güzel bir özgürlük tamam, ancak dinlediğin müziğin o an senin ruh halini değiştirme başarısı oldukça takdire şayan. Mesela az önce Fırat Tanış’ın tweetinde paylaştığını gördüğüm, aslında şu an bu tarz bi şey dinleme fikri kafamda yokken, (sırf kendisinin zevkine güvendiğim için) Anadolunun Kayıp Şarkıları Belgeseli’nde yayınlanmış bir Urfa türküsü çalıyor Youtube‘da. Türkü yanık, abi çok içli, ama yüreğinin teline dokunuyor derler ya, hah işte öyle bir etki bıraktı bende. Kafamızda görsel olarak kodlanan, yörenin büyüleyici atmosferinin de bunda etkisi olabilir. Gidip görsem demek, kim bilir kaç gün etkisinden çıkamayacağım. Türkü orjinal formu dışına çıkarılıp, hafif modernite de eklenince tadından yenmemiş.

Bu sosyal medya olmayaydı bu kadar müzisyenle tanışma imkanı nasıl bulacaktık sahi? Hadi bundan önce myspace falan vadı, peki daha da önce? Alternatife meraklı ama ufak bi yerde yaşıyorsan mesela o dönemde, yandın. Varsa bi abin, bi ablan sana büyük şehirden bi kaset getirecek de onu dinleyeceksin! Yoksa kraltv’de ne duyuyorsan onu müzik sanıp yutacak, yetineceksin, ne acı. Neyse, şu anki müzikal doyum şansımız için yatıp kalkıp dua edelim, yoksa halimiz harapmış. 😛

Spotify, Youtube listeleri, Grooveshark, soundcloud, her biri canımız ciğerimiz. Kollarını bunlara bırak, kafan rahat olsun, senin için çalsın söylesin :) Mesela Evgeny Grinko gibi bir abiyi bu sayede yeni keşfettim ve aslında çok da geç kalmışım maalesef :( Rus piyanistin “Valse“i şiddetle tavsie olunur. Bana pek sevdiğim Yann Tiersen’in tarzını anımsattı.

Yazıyı yazarken müzikle ilgili Türkçe blogları tarıyorum bir yandan. Mehmet Tez’in hafifmuzik.org’unda da çok tatlı online radyo önerileri verilmiş. Buyrun bir kaç örnek:

laut.fm/indiegoestohollywood (Alman menşeeli, indie rock müzik radyosu)

http://www.classicandjazz.net/ (adından anlaşılacağı klasik caz yayını yapılıyor)

http://clocktower.org/ (Ticari kaygısı olmayan her tür müziği dinleyebilirsiniz denmiş)

Kim bilir daha neler neler var, arayıp bulmak, araştırmak keşfetmek lazım. İnternet denizinde doyasıya boğulmak lazım. Tat aldığımız ender şeylerden biriyse bu, hakkımızı doyasıya kullanmamız lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *