İnternetten Yabancı Dil Öğrenme

Bu aralar bir tanıdık vasıtasıyla tanıştığım duolingo sitesinden yola çıkarak, internet üzerinden sıfırdan yeni bir dil öğrenilebilecek siteleri incelemeye koyuldum. Önce biraz Duolingo’dan bahsedeyim:

Duolingo tamamen ücretsiz bir online yabancı dil öğrenme platformu. Sitede kendi profilinizi oluşturarak, öğrenmek istediğiniz dil ve ya dilleri seçebiliyorsunuz. İngilizce, İtalyanca, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce bu seçenekler arasında. Halihazırda anadiliniz olan dille mi, yoksa bildiğiniz diğer bir yabancı dil aracılığıyla mı öğrenmek istediğiniz size kalmış. Ancak sadece Türkçe bilen kullanıcılar için öğrenebilecekleri tek dil seçeneği şu an yalnızca İngilizce maalesef. 

Sistem oldukça kullanışlı, başlangıçta gerçekten hiç bir şey bilmediğiniz varsayılarak, hem görsel, hem işitsel destekli bir şekilde dersleri alıyorsunuz. Her derste 3 yanlış yapma hakkınız var, 3’ünü de harcadığınız durumda bir sonraki derse geçmenize izin verilmiyor :)

Ücretsiz bir platform olması göz önünde bulundurulduğunda oldukça faydalı ve kullanıcı dostu bir site Duolingo. Zaten ücretsiz olması açıklanırken de şunlar ifade edilmiş sitenin infosunda:

“Bir kişi bir web sayfasını başka bir dile çevirmek istediğinde dökümanı Duolingo’ya yüklüyor. Bu döküman daha sonra, öğrendikleri dilde pratik yapmak isteyen ve bu dökümanı çevirebilecek öğrencilere sunuluyor. Döküman tamamen tamamen çevrildiğinde, Duolingo orjinal içeriği sahibine geri gönderiyor ve dökümanın tipine içerik sahibi çeviri için ödeme yapıyor.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *