Twitter/ Google İşbirliğinin Yansımaları

İlk olarak şubat ayında duyurulan Google-Twitter işbirlğinin yansımaları yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Şubat ayındaki ilk açıklamalarda işbirliğine ilişkin detaylar verilmiyordu. 25 Mayıs’ta ise, öncellikle google mobil aramalarında twitter içerikleri sonuçlarına ulaşılacağı resmen açıklandı. Bundan böyle, içinde hashtag geçen ya da “xyz tiwtter” gibi yapacağımız aramalarda en güncel tweet sonuçlarıyla karşılaşacağız. (şimdilik sadece Amerika’da ve İngilizce :) )

image009

Şimdi bu sürece iki taraf gözünden bakalım:

Twwetlerin gerçek zamanlı olarak arama sonuçlarına yansıması Google için çok önemli bir avantaj. Google için bu gelişme, twitter datalarının da analiziyle birlikte kendi search sonuçlarının geliştirilmesine yol açacak. Bunun yanı sıra Google’ın en büyük ana rakiplerinden biri olan Bing’den çok daha geniş kapsamlı “sosyal” dataya sahip olması sağlanmış olacak.

Twitter içinse bu gelişme log out olmuş kullanıcıların yeniden siteye dönmesini sağlayarak, günlük aktif kullanıcı sayısını arttıracak bir değer taşıyor.

Pazarlama açısında değerlendirildiğinde ise bu gelişme twitter kampanyalarının daha iyi yönetilmesini gerektiriyor. Anahtar kelime, hashtag , kulllanıcı adı seçiminde çok daha titizlikle davranılması gerekiyor. SEO stratejileri belirlenirken bundan böyle Twitter içerik yönetiminin tekrar gözden geçirilmesi gerekecek. Aynı zamanda video, bilgilendirici makale, teklif, yarışma duyurusu gibi daha çok retweet edilen içeriklere odaklanmak artı bi değer katıyor olacak. Bu durumu bir dezavataja çevirmemek için sosyal medya dinleme araçlarına da daha çok iş düşüyor olacak. Markalara ait olumsuz konuşmaların da arama sonuçlarına yansıyacağı düşünüldüğünde çok daha kontrollü ilerlemek gerekecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *